Як критикувати конструктивно

Як критикувати конструктивно

Конструктивно критикувати — непросте завдання. Конструктивна критика має певний градус чесності і в той же час дипломатичності, а досягти і того і іншого разом — ціле мистецтво. У житті тобі нерідко доведеться висловлювати свою думку, і не завжди воно буде тим, що люди хочуть почути. Часто тобі доведеться критикувати інших, і щоб вони зробили правильні висновки з твоїх слів, поліпшили себе і не образилися, необхідно робити це правильно. Як, ми зараз тобі розповімо.

1.Не треба критикувати риси вдачі


Якщо хочеш, щоб твоя критика принесла позитивний результат, не потрібно концентруватися на особистих недоліках людини і критикувати їх. Якщо ти почнеш викривати харктер опонента, він, швидше за все, визнає тебе упередженим, подумає, що у тебе з ним особисті рахунки — і в результаті залишиться глухий до твоїх слів. Краще відділяти людину від його роботи, якою б складною справою це не здавалося.

2.Виражай свою критику доречними словами

Коли ти когось критикуєш, важливий не лише сенс твоїх слів : тут мають значення і самі слова. Якщо йдеться про роботу, використай професіоналізми і терміни, щоб критика залишалася конструктивною і не була занадто різкою. Більше того, ти можеш пом'якшити свою мову, і від цього критика стане навіть ще прийнятнішою. Наприклад, починати фразу можна з «Мені здається». чи «Я можу помилятися, але». — це не звучатиме так, немов ти дуже роздратований і безкомпромісний.

3.Прямо говори про факти

Ефективність критики прямо пропорційна об'єктивності предмета розмови. Тобто мало що може посилити ефективність розмови більше, ніж критика, заснована на знанні фактів : в чому припустилася помилки. Критика, виражена у формі констатації факту, — найбільш сильна зброя. Це дуже хороший спосіб побудувати свою аргументацію : факти незаперечні, і ти не нападаєш на людину, а говориш безпосередньо про справу.

4.Контролюй свої думки і емоції

Конструктивна і ефективна критика вимагає від тебе тримати при собі будь-які прояви емоцій і не піддаватися ім. Те ж саме відноситься і до турботи про почуття твого опонента : з одного боку, ти певною мірою повинен приймати в уваги його почуття. З іншого боку, чувак, ти повинен розуміти, що критика відноситься до його діяльності і, отже, його почуття будуть зачеплені — і цього не можна уникнути. Проте щоб виправити положення, поліпшити справу і досягти мети, ця людина може переступити через гордість і образу — але не занадто сильну особисту образу, бро. І, повторюю, не проявляй своїх почуттів, будь максимально об'єктивний.

5.Сфокусуйся на тому, що можна зробити, а не на тому, чого вже не поправити


Сконцентруйся на тому, що можна деяким чином поліпшити. Конструктивна критика позитивна, тактовна і робиться по суті. Так, чувак і сам знає, що облажался і втратив можливість, він значно більше оцінить, якщо ти скажеш йому, як слід поправити справу.

6.Співчувай

Одна з найважливіших рад. Тоді як ти критикуєш когось, зупинися на момент і уяви собі, яке це — бути на місці людини, до якої ти звертаєшся. Він, само собою, почуває себе уразливим; відчуває, що на нього нападають — це важко. Роби знижку на це.

7.Роби акцент на причині критики, а не на особі, на яку вона спрямована

Критика — це діяльність, яка може викликати неоднозначну реакцію. Пам'ятай, що краще критикувати справи, ніж людини: це породжує менше контраргументів, тут менше причин заперечити. Легко заперечити на критику, засновану на принципі «подобається, — не подобається». Потрудися виражати свої думки об'єктивніше, відсторонено і приходити до висновку обгрунтовано.

8.Дай можливість заперечити

Краще роби паузи під час своєї критичної мови і давай опонентові можливість заперечити тобі. Якщо у людини є можливість захиститися, нехай захист і нікчемний, він почуває себе краще: так ви все ж підтримуєте діалог. Це у будь-якому випадку краще, ніж що розбиває людину в пух і прах критичний монолог. Крім того, так ти отримаєш можливість бути справедливішим і будеш відкритий для нової інформації, а також підвищиш шанс того, що до твоєї критики прислухаються і зроблять з неї висновки.

9.Говори все як є


Конструктивна критика виставить тебе у вигідному світлі перед друзями і змусить ворогів поважати тебе. Коли ти критикуєш людей тактовно і в той же час у справі, це підвищує продуктивність їх праці.


Надрукувати